Europos policijos profesinė sąjunga kreipėsi į Europos komisijos pirmininkę: prašo kuo greičiau nuo Covid-19 paskiepyti pareigūnus
Pareigūnų skyrimo į aukštesnes skiepijimo nuo Covid-19 prioritetines grupes klausimas iškeltas ir Europos policijos profesinės sąjungos (EPU) prezidento Gerrit van de Kamp. Vakar jis kreipėsi į Europos komisijos (EK) pirmininkę Ursulą von der Leyen su prašymu kuo skubiau įtraukti policijos pareigūnus į prioritetinę skiepijimo grupę dėl didžiulio pavojaus, su kuriuo jie kasdien susiduria savo tarnybos metu.
„Akivaizdu, kad viruso pavojus pareigūnams tarnybos metu yra didžiulis. Ir tai ne tik Lietuvoje, o visoje Europoje. Šimtai pareigūnų užsikrečia vykdydami savo pareigas, daug jų visoje Europoje nuo viruso mirė. Dar tūkstančiai priversti saviizoliuotis dėl kontakto su sergančiaisiais. Tai – milžiniški skaičiai, kainuojantys be galo daug ne tik policijos bendruomenei, bet ir visai visuomenei. Juk pareigūnai kasdien dirba tam, kad užtikrintų visų mūsų saugumą. Būtina kuo skubiau imtis veiksmų ir pareigūnus paskiepyti, kad jie savo pareigas galėtų atlikti saugiau, nerizikuodami nei savo, nei aplinkinių sveikata“, – sako Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacijos pirmininkė Loreta Soščekienė.
Dalinamės EPU prezidento laišku EK pirmininkei.
Gerbiama prezidente von der Leyen,
Europos policijos profesinė sąjunga (EPU) nori skubiai atkreipti dėmesį į sudėtingą Europos šalyse dirbančių policijos pareigūnų situaciją, t.y. į padidėjusią riziką užsikrėsti Covid-19 ir pasekmes, su kuriomis jie dėl viruso susiduria.
Teisėsaugos pareigūnai šiuo metu yra aukštos rizikos grupėje, nes pareigų vykdymas esamomis sąlygomis, dažnu atveju trūkstant reikalingų apsaugos priemonių, kelia didesnę riziką užsikrėsti ir tapti viruso platintojais. Dar ankstyvoje pandemijos stadijoje supratome, kad Europos pareigūnai susiduria su didžiuliu apsauginių priemonių trūkumu. Ir šio trūkumo iki šiol pilnai neišsprendus turime situaciją, kurioje sunku užtikrinti pareigūnų saugumą darbo metu.
Policijos pareigūnų tarnyba kasdien stato juos į riziką. Virusas kelia naują ir didelę riziką visiems piliečiams. Ypač policijos pareigūnams, kurių darbas gyvybiškai svarbus visai visuomenei net ir šiais neaiškiais, precedento neturinčiais laikais. Kai milijonams žmonių visoje Europoje ir visame pasaulyje nurodyta likti namuose, policijos pareigūnams kiekvienoje šalyje ir toliau reikia kasdien vykdyti savo pareigas, atiduodant tarnybos duoklę visuomenei. Didžiąjai pasaulio daliai gyvenimas verda namuose, virusą matant tik „už lango“. Tačiau policijos pareigūnams niekas nepasikeitė. Jie negali užsidaryti namuose ir laukti, kol pandemija praeis. Vietoj to, jie kasdien eina į darbą, kovoja su nusikalstamumu ir užtikrina visuomenės saugumą. Ir visa tai žinant, kokią didelę riziką susidurti su mirtinu virusu jie kelia sau ir savo artimiesiems. Jie daro tai, nes toks jų pasirinktas gyvenimo kelias ir profesija. Jie daro tai, nes yra globėjai visų žmonių, kuriuos prisiekė ginti ir saugoti.
Mes susiduriame su liūdna realybe:
- Ispanijoje šiuo metu Covid-19 užsikrėtusiųjų policijos pareigūnų skaičius yra 1133; 11 pareigūnų mirė nuo viruso.
- Lenkijoje nuo 2020 m. kovo mėn. mirė 12 policijos pareigūnų ir 4 policijos darbuotojai. 28 000 policijos pareigūnų buvo karantine. Iki šiol 15 405 policijos pareigūnų ir 2474 civilinės policijos darbuotojai yra užsikrėtę.
- Ukrainoje nuo viruso mirė daug policijos pareigūnų (0,05 proc.) Ir daug jų buvo užsikrėtę (20%).
- Bulgarijoje prieš mėnesį užsikrėtusių policijos darbuotojų buvo 10%, o 30 pareigūnų mirė.
- Olandijoje 13 riaušių policijos pareigūnų, dislokuotų komendanto valandos riaušėse Brabante, nustatytas koronavirusas. 43 buvo saviizoliuoti.
- Ir dar daugybė pavyzdžių.
„Covid-19“ pripažinta profesine policijos pareigūnų liga
Europoje policijos pareigūnai miršta nuo Covid-19 viruso padarinių ir daugybė jų suserga dėl nepakankamai saugaus kontakto su galimai užsikrėtusiais . Kadangi tikėtina, jog didelė dalis užsikrėtimo atvejų įvyksta tarnybos metu, Covid-19 virusas tarp policijos pareigūnų gali būti pripažintas profesine pareigūnų liga ir traktuojama kaip tokia.
Atsižvelgdami į didžiulį pavojų sveikatai, su kuriuo kasdien susiduria policijos pareigūnai, prašome neatidėliotino jūsų įsitraukimo priskiriant pareigūnus kitai prioritetinei skiepijimo nuo Covid-19 grupei visoje Europoje. Bei prašome iškelti šio viruso, kaip profesinės ligos tarp policijos pareigūnų, klausimą diskusijai Europos Komisijoje.
Būsime dėkingi už kuo skubesnį jūsų atsakymą.
Pagarbiai
Gerrit van de Kamp
Europos policijos profesinės sąjungos prezidentas
Nyderlandų policijos profesinės sąjungos prezidentas
2021-02-09
LTPF ir EPU informacija