Loreta Soščekienė. Pareigūnai turi atsiklaupti dėl to, kad jais pasitikima?
Šiuo metu 7 iš 10 lietuvių pasitiki policija. Šis pasitikėjimo skaičius nuolat auga ir per keliolika metų kone padvigubėjo. Ir likimo ironija. 2020 metais, kuomet visuomenė ją ginančiais pareigūnais pasitiki rekordiškai, atsirado spaudimas atsiprašyti.
Už ką, manęs klausė dažnas kolega? Kasdien rizikuojantis gyvybe. Kuris kasdien, užverdamas namų duris, atmintyje išsineša vaiko šypseną ir artimo žmogaus rūpestingą žvilgsnį. Tai jį šildo sunkiausiomis tarnybos akimirkomis. Kaip ir viltis, kad išsaugota vaiko šypsena nebus paskutinė matyta. Kaip atsitiko mūsų kolegai Žemaitijoje.
Kalbant apie visuomenės santykį su pareigūnais, vertėtų neapsiriboti tik policija. Mes, ištikus nelaimei, skambiname ugniagesiams, kuriais mūsų pasitikėjimas yra išskirtinis ne tik Europos, bet ir pasaulio mastu. Pasieniečiais, kurie saugo ne tik mūsų, bet ir visos ES rytines sienas. Kalbėti reiktų apie visus, kasdien apsivelkančius uniformą ir einančius tarnauti šaliai bei jos žmonėms.
Pastaruosius kelerius metus kalbėti apie visuomenės santykį su pareigūnais buvo vis lengviau. Gal todėl, kad visuomenė pamatė pareigūnų siekį tapti tuo, kuris ištiesia ranką, kai to labai reikia. Smulki detalė, bet šiandien jau retas įsitempia kelyje pamatęs pareigūnų ekipažą. Žinau, buvo laikai, kai buvo visiškai kitaip.
Mes, pareigūnai, dėjome labai daug pastangų keisdamiesi patys ir padėdami pasikeisti kolegoms. Taip, buvo visko. Šiandien taip pat gali būti nemalonių dalykų. Grubesnio žodžio, stipresnių gniaužtų. Tačiau šiandien mes mokame pripažinti savo klaidas. Ir jas įvertinę keistis.
Kaip keičiamės jau 30 metų. Taip, buvo laikas, kai dalis mūsų kėlė labai didelius įtarimus dėl santykių su nusikalstamomis struktūromis. Tačiau kita dalis tuo pačiu metu rizikavo ir savo, ir šeimos sveikata. Neretai – ir gyvybe. Sudeginti automobiliai, namai, psichologinis reketas. Grasinimai. Mes visi gyvenome viename „kieme“. Matėme, kas vyksta.
Ir matome, kas vyksta dabar.
Joks kitas kriterijus, išskyrus visuomenės pasitikėjimą, negali tiksliau apibūdinti mūsų, pareigūnų indėlio į visuomenės gerovę.
Mes taip pat esame visuomenės dalis. Mes taip pat esame pilietiškai aktyvūs. Ginantys savo teises ir laisves. Kovojantys už savo galimybes. Atliekantys savo pareigas.
Mes esame už pilietinį aktyvumą. Tik jis padeda mums augti kartu su jumis. Augti kartu su valstybe.
Tik pilietinis aktyvumas turi ne skaldyti, o vienyti.
Loreta Soščekienė yra Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacijos pirmininkė.